Historia

Stockholm Adventure Race – STAR arrangerades för första gången 2004. 
Under åren så har formaten skiljt sig, tävlingen har haft SM-status och varit del i Multisportcupen och Sprintcupen osv. 

Tidigare resultat

Här hittar ni historiska resultat i lagtävlingarna!
Saknar du resultat, eller har du möjlighet att komplettera dem, kontakta gärna Anders Brohäll!

STAR 2019

Vinnare Tävlingsklass (6h mix): Lina Sjöström och Mats Röjgård
Samtliga resultat

STAR 2017

Vinnare Lag Dam: Anne-Li Lidman och Anna Åberg, XCQ Sthlm
Vinnare Lag Mix: Christian Ericsson och Cecilia Jessen, Eksjö Garnisons IF
Vinnare Lag Herr: Jörgen Kard och Hannes Sterner, SMS Tigers
Samtliga resultat

STAR 2016

Vinnare Lag Dam: Marie Nilsson och Lina Sjöström, Sweco/24h Meals Adventure
Vinnare Lag Mix: Stefan Silfver och Hanna Näslund, 24H Meals Adventure Team
Vinnare Lag Herr: Fredrik Ringström och Christian Ericsson, Försvarsmakten
Samtliga resultat

STAR 2015

Vinnare Lag Dam: Gunilla Kreiss och My Heinrup, Järla Orientering
Vinnare Lag Mix: Stefan Silfver och Hanna Näslund, Everest Adventure Team 
Vinnare Lag Herr: Christian Ericsson och Fredrik Ringström, Försvarsmakten
Samtliga resultat

STAR 2014

Vinnare Cup Dam: Lenka Zatloukalova och Andrea Westerdahl, Team LEAN
Vinnare Cup Mix: Fredrik Ringström och Cecilia Jessen, Försvarsmakten
Vinnare Cup Herr: Peter Gustavsson och David Valas, Isaberg Multisport
Samtliga resultat

STAR 2013

Vinnare Sprint Dam: Mölndal Outdoor 3
Vinnare Sprint Mix: Team Barmark
Vinnare Sprint Herr: Jöta/Powerbar
Samtliga resultat

STAR 2012

Vinnare SM Dam: Alexandra Löfvander och Sonia Rodiere, SMS S&Å
Vinnare SM Mix: Jonas Andersson och Tina Lilja, Frosta Multisport 3
Vinnare SM Herr: John Karlsson och Anders Widegren, Axa-Adidas
Samtliga resultat

STAR 2011

Vinnare Dam: Lisa Larsen och Märta Larsen, Sumpan elit 2
Vinnare Mix: Ulf Öjebo och Carolin Holmqvist, Polarpuls.com
Vinnare Herr: Martin Flinta och Per Vestling, Thule Adventure Team
Samtliga resultat

STAR 2010

Vinnare Sprint Dam: Maria Grauers och Sonia Rodiere, Stockholm Multisport Sonia & Maria
Vinnare Sprint Mix: Annika Nygard och Olle Österström, Stockholm Multisport Mora filialen
Vinnare Sprint Herr: Marcus Ekholm och Clarence Olsson, Team ulvsby
Samtliga resultat

STAR 2009

Vinnare Elit Dam: Carolin Holmqvist och Kristin Larsson, Team Nordic Bet 4
Vinnare Elit Mix: Mikael Lindnord och Viktora Wallin, Team Explore Mix
Vinnare Elit Herr: Daniel Hansson och Johan Hasselmark, FJS
Vinnare Kort Dam: Sara Prince och Gabriella Jonsson, Team Herkules
Vinnare Kort Mix: Olof Sundström och Petra Hemström, Mr & Mrs Smith
Vinnare Kort Herr: Jerker Martinsson och Anders Olsson, Team NordicBet 2

Samtliga resultat